wSołtysiak BlogPraktycznie o tworzeniu oprogramowania i nie tylko
12 lutego 2024

Fujitsu Futro S720 i dodatkowy dysk

Od dłuższego czasu przymierzałem się do postawienia domowego serwera pod własne aplikacje i usługi. W moje ręce wpadł bohater dzisiejszego wpisu, cienki klient Fujitsu Futro S720, który jest bardzo ciekawą opcją. Niska cena oraz przyzwoite parametry to najlepsze podsumowanie tego sprzętu. Brakuje w nim tylko dodatkowego dysku, który w tym wpisie zamontujemy.

Kot śpiący przy Fujitsu Futro S720

Specyfikacja

Fujitsu Futro S720 to dość kompaktowy cienki klient o wymiarach 250 mm x 52 mm x 195 mm. Za 67 zł kupiłem model (wraz z zasilaczem) pierwszej generacji charakteryzujący się:

  • dwurdzeniowym procesorem AMD GX-217GA 1.65 GHz
  • integrą AMD Radeon HD 8280E
  • 2 GB pamięci RAM
  • symbolicznym dyskiem SSD mSATA o pojemności 2 GB

Powiedzmy sobie szczerze — nie jest to demon wydajności, ale wytrzyma postawienie kilku mniejszych API oraz zahostuje prostą stronę. Osobiście bardzo lubię sprzęty od Fujitsu. Od wielu lat używam ich laptopów do codziennej pracy i są to idealne “woły robocze”. Mam nadzieję, że Futro S720 będzie mi służył tak samo długo i dzielnie.

Jeżeli chodzi o wyjścia, to też nie ma na co narzekać. Dostajemy m.in. sporo USB (w tym kilka USB 3.0), złącze ethernetowe, DVI-I oraz DisplayPort. Pełną specyfikację (oraz wiele innych informacji o wszelakich cienkich klientach) znajdziesz tutaj.

Wyjścia z tyłu Fujitsu Futro S720

Rozbudowa o dodatkowy dysk

Do pełni szczęścia brakuje jednak jednej rzeczy, a mianowicie większego dysku. Bez problemu możemy podmienić już istniejący dysk, ale możemy także dorzucić zwykły dysk SSD o rozmiarze 2,5″.

Do podłączenia dysku 2,5″ potrzebować będziemy:

  • kabla sygnałowego SATA z przynajmniej jedną końcówką kątową
  • kabla zasilającego SATA
  • dwóch przewodów połączeniowych (goldpin) z przynajmniej jedną końcówką żeńską
  • lutownicę
  • taśmę izolacyjną
  • dwie śrubki M3 6 mm

Okablowanie

Zacznijmy od odszukania gniazda SATA. Znajdziemy je ukryte pod radiatorem, dlatego tak ważne jest, żeby kabel sygnałowy SATA miał przynajmniej jedną końcówkę kątową. W przeciwnym razie nie przykręcimy z powrotem radiatora.

Płyta główna D3313

Następnym krokiem jest przygotowanie kabla do zasilania. Jeżeli mamy do dyspozycji stary zasilacz to najprościej uciąć kawałek starego kabla zasilającego SATA. W przeciwnym razie można kupić za kilka złotych przejściówkę SATA na MOLEX i odciąć niepotrzebną końcówkę.

Kabel zasilający składa się z pięciu przewodów. Nam potrzebne będzie tylko zasilanie o napięciu 5 V, więc wystarczy, że zdejmiemy izolację z dwóch przewodów: czerwonego oraz czarnego (tego pomiędzy czerwonym i pomarańczowym). Szczegółową rozpiskę przewodów i pinów kabla zasilającego SATA znajdziesz na Wikipedii.

Przewody połączeniowe również przecinamy (zostawiamy końcówkę żeńską), zdejmujemy trochę izolacji i całość lutujemy. Na koniec zabezpieczamy wszystko taśmą izolacyjną. Efekty końcowy powinien wyglądać tak:

Kabel zasilający do dysku SATA

Mając do dyspozycji gotowy kabel, możemy przejść do podłączenia przewodów do płyty głównej. Zgodnie ze specyfikacją piny znajdziemy pomiędzy dyskiem mSATA i pamięcią RAM. Przewód od zasilania wpinamy do pinu 2, natomiast uziemienie do pinu 8.

Piny zasilające do dysku SATA

Pełną specyfikację płyty głównej znajdziesz na stronie Fujitsu.

Mocowanie dysku

Po odkręceniu zbędnego głośniczka znajdującego się nad płytą główną Fujitsu Futro S720 ma w środku obudowy naprawdę sporo miejsca jak na ten rodzaj urządzeń. Spowodowane jest to możliwością rozbudowy o dodatkowe funkcje np. PoE. Legendy głoszą, że gdzieś można jeszcze dostać takie karty rozszerzeń.

Przymocowany dysk SSD 2,5″

Jest to także idealne miejsce na nasz dysk. Za pomocą dwóch śrubek M3 możemy przymocować dysk 2,5″. Trzeba użyć trochę siły, żeby wcisnąć śrubkę przez charakterystyczne otwory w obudowie, ale ostatecznie wygląda to całkiem schludnie.

Fujitsu Futro S720 z zamontowanym dodatkowym dyskiem SSD

System operacyjny

Na system operacyjny dla mojego Futro wybrałem openSUSE Leap 15.5 w wariancie serwerowym, bez środowiska graficznego. Wszystko ruszyło bez żadnych dodatkowych konfiguracji. Myślę, że prawie każda dystrybucja Linuxa albo nawet trochę bardziej egzotyczne *BSD świetnie odnajdzie się na tym sprzęcie. System zainstalowany na czysto zjada niecałe 200 MB pamięci RAM, tak więc na aplikacje zostaje całkiem sporo.

Podsumowanie

Fujistu Futro S720 to ciekawy wybór na mały domowy serwer do self-hostingu. Za niewielkie pieniądze otrzymujemy przyzwoity sprzęt, który pozwala na dodatkową rozbudowę. Dodanie dysku SATA 2,5″ wymaga trochę pracy, ale dla osób, które lubią pomajsterkować przy komputerach, będzie to raczej zaletą.